1PMT18AT1
TVS - Diodes
Manufacturer No:
1PMT18AT1
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
DO-216AA
Datasheet:
1PMT18AT1
Description:
TVS DIODE 18V 29.2V POWERMITE
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Part Status
Obsolete
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Package / Case
DO-216AA
Base Part Number
1PMT**A
Power - Peak Pulse
1000W (1kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)