1.5KE200AG
TVS - Diodes
Manufacturer No:
1.5KE200AG
Manufacture:
ON Semiconductor
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
1.5KE200AG
Description:
TVS DIODE 171V 274V AXIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
Axial
Series
Mosorb™
Unidirectional Channels
1
Packaging
Bulk
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Part Status
Obsolete
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Mounting Type
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Package / Case
DO-201AD, Axial
Base Part Number
1.5KE
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)