G6AK-474P-ST40-US-DC24
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
G6AK-474P-ST40-US-DC24
Manufacture:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Datasheet:
G6AK-474P-ST40-US-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 24VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Release Time
7ms
Series
G6A
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Latching, Dual Coil
Coil Resistance
1.6 kOhms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Coil Current
15.0mA
Must Release Voltage
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
7ms
Company Profile
G6AK-474P-ST40-US-DC24 Relevant information
G6AK-2-H DC3
G6AK-2-H DC3
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 3VDC