G6AK-474P-ST20-US-DC1.5
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
G6AK-474P-ST20-US-DC1.5
Manufacture:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Datasheet:
G6AK-474P-ST20-US-DC1.5
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 2A 1.5VDC
Part Status
Obsolete
Must Release Voltage
Seal Rating
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Coil Voltage
1.5VDC
Contact Rating (Current)
2A
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Operate Time
7ms
Release Time
7ms
Mounting Type
Through Hole
Series
G6A
Coil Insulation
Features
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Coil Type
Latching, Dual Coil
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Relay Type
General Purpose
Must Operate Voltage
1.05 VDC
Company Profile
G6AK-474P-ST20-US-DC1.5 Relevant information
G6AK-2-H DC3
G6AK-2-H DC3
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 3VDC