G5V-2-FDDC12
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
G5V-2-FDDC12
Manufacture:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Datasheet:
G5V-2-FDDC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
125VAC, 125VDC - Max
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Current
41.7mA
Must Release Voltage
0.6 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
2A
Operate Time
7ms
Release Time
3ms
Series
G5V-2
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
288 Ohms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Company Profile
G5V-2-FDDC12 Relevant information
G5V-1-2 DC12
G5V-1-2 DC12
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 12VDC
G5V-1-2 DC24
G5V-1-2 DC24
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 24VDC
G5V-1-2 DC5
G5V-1-2 DC5
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 5VDC
G5V-1-2 DC6
G5V-1-2 DC6
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 6VDC
G5V-1-2 DC9
G5V-1-2 DC9
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 9VDC
G5V-1-2-DC3
G5V-1-2-DC3
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1A 3VDC