G5A-234P-FC-DC24
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
G5A-234P-FC-DC24
Manufacture:
Omron Electronics Inc-EMC Div
Datasheet:
G5A-234P-FC-DC24
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 24VDC
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Seal Rating
Sealed - Fully
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Coil Current
8.3mA
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
1A
Operate Time
5ms
Release Time
5ms
Series
G5A
Mounting Type
Through Hole
Features
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
2.88 kOhms
Packaging
Tube
Contact Material
Silver (Ag), Gold (Au)
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
125VAC, 125VDC - Max
Company Profile
G5A-234P-FC-DC24 Relevant information
G5A-234P DC48
G5A-234P DC48
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 48VDC
G5A-234P DC9
G5A-234P DC9
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 9VDC