R88M-GP40030H-B
Motors - AC, DC
Manufacturer No:
R88M-GP40030H-B
Manufacture:
Omron Automation and Safety
Datasheet:
R88M-GP40030H-B
Description:
SERVOMOTOR 3000 RPM 200VAC
In Stock
1 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
200VAC
RPM
3000 RPM
Diameter - Shaft
0.551" (14.00mm)
Type
AC Motor
Size / Dimension
Square - 3.150" x 3.150" (80.00mm x 80.00mm)
Series
OMNUC G
Termination Style
Cable with Connector
Weight
5.5 lbs (2.5 kg)
Gear Reduction Ratio
Features
Brake
Mounting Hole Spacing
3.543" (90.00mm)
Function
Servomotor
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Approvals
CSA, UL
Length - Shaft and Bearing
1.181" (30.00mm)
Motor Type
Torque - Rated (oz-in / mNm)
184.1 / 1300
Part Status
Active
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm)
516.9 / 3650
Encoder Type
Incremental
Power - Rated
400W