G2A-432AN-US-DC12
Signal Relays, Up to 2 Amps
Manufacturer No:
G2A-432AN-US-DC12
Manufacture:
Omron Automation and Safety
Datasheet:
G2A-432AN-US-DC12
Description:
RELAY GEN PURP 4PDT 500MA 12VDC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Relay Type
General Purpose
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Part Status
Obsolete
Termination Style
Plug In
Seal Rating
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Coil Current
88.0mA
Must Release Voltage
1.2 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Contact Form
4PDT (4 Form C)
Contact Rating (Current)
500mA
Operate Time
15ms
Release Time
15ms
Series
G2A
Mounting Type
Socketable
Features
Lighted Indicator
Coil Insulation
Coil Type
Non Latching
Coil Resistance
136 Ohms