E2B-M30KS15-WP-B1 2M
Proximity Sensors
Manufacturer No:
E2B-M30KS15-WP-B1 2M
Manufacture:
Omron Automation and Safety
Package:
Cylinder, Threaded - M30
Datasheet:
E2B-M30KS15-WP-B1 2M
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
In Stock
2 pcs On sales
Product Parameter
Sensor Type
Inductive
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Sensing Distance
0.591" (15mm)
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Termination Style
Cable Leads
Ingress Protection
IP67
Series
E2B
Response Frequency
250Hz
Indicator
LED
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C