E2B-M18LN16-WP-C1 2M
Proximity Sensors
Manufacturer No:
E2B-M18LN16-WP-C1 2M
Manufacture:
Omron Automation and Safety
Package:
Cylinder, Threaded - M18
Datasheet:
E2B-M18LN16-WP-C1 2M
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 16MM CYL
In Stock
2 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Termination Style
Cable Leads
Ingress Protection
IP67
Series
E2B
Response Frequency
400Hz
Indicator
LED
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Shielding
Unshielded
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Part Status
Active
Sensor Type
Inductive
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Sensing Distance
0.630" (16mm)