S1CL0C-P04MCC0-2500
Circular Connectors
Manufacturer No:
S1CL0C-P04MCC0-2500
Manufacture:
ODU
Datasheet:
S1CL0C-P04MCC0-2500
Description:
CONN PLUG MALE 4POS GOLD SOLDER
In Stock
23 pcs On sales
Product Parameter
Features
Backshell
Shell Material
Brass
Backshell Material, Plating
Brass, Chrome over Nickel
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
Shielding
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
0
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome over Nickel
Number of Positions
4
Cable Opening
0.079" ~ 0.098" (2.00mm ~ 2.50mm)
Shell Size - Insert
C
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
Color
Silver
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C