S11K0C-P04MJG0-1500
Circular Connectors
Manufacturer No:
S11K0C-P04MJG0-1500
Manufacture:
ODU
Datasheet:
S11K0C-P04MJG0-1500
Description:
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
0
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish
Chrome over Nickel
Number of Positions
4
Cable Opening
0.039" ~ 0.059" (1.00mm ~ 1.50mm)
Shell Size - Insert
1
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
Color
Silver
Connector Type
Plug, Male Pins
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C