K21L0C-P05LJG0-770S
Circular Connectors
Manufacturer No:
K21L0C-P05LJG0-770S
Manufacture:
ODU
Datasheet:
K21L0C-P05LJG0-770S
Description:
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Features
Backshell, Strain Relief
Shell Material
Brass
Backshell Material, Plating
Brass, Chrome over Nickel
Packaging
Bulk
Voltage Rating
Material Flammability Rating
Shielding
Shielded
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Contact Finish Thickness - Mating
Orientation
0
Shell Size, MIL
Part Status
Active
Contact Material
Brass
Termination
Solder Cup
Mounting Feature
Applications
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Shell Finish
Chrome over Nickel
Number of Positions
5
Cable Opening
0.276" ~ 0.303" (7.00mm ~ 7.70mm)
Shell Size - Insert
1
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
Color
Silver
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C