TM7EW103
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
TM7EW103
Datasheet:
TM7EW103
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
Tolerance
±10%
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.283" Dia x 0.272" H (7.20mm x 6.90mm)
Termination Style
PC Pins
Resistive Material
Cermet
Temperature Coefficient
±100ppm/°C