TM7EW101
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
TM7EW101
Manufacture:
Nidec Copal Electronics
Datasheet:
TM7EW101
Description:
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Resistive Material
Cermet
Series
TM-7
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Resistance
100 Ohms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Top Adjustment
Number of Turns
3
Size / Dimension
Round - 0.283" Dia x 0.272" H (7.20mm x 6.90mm)