TM7ES503
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
TM7ES503
Manufacture:
Nidec Copal Electronics
Datasheet:
TM7ES503
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Series
TM-7
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Resistance
50 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
3
Size / Dimension
Square - 0.323" L x 0.283" W x 0.331" H (8.20mm x 7.20mm x 8.40mm)