ST5EX502
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
ST5EX502
Datasheet:
ST5EX502
Description:
TRIMMER 5K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Resistance
5 kOhms
Part Status
Active
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Adjustment Type
Side Adjustment
Size / Dimension
Rectangular - 0.236" x 0.169" Face x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Tolerance
±10%