ST5EX202
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
ST5EX202
Manufacture:
Nidec Copal Electronics
Datasheet:
ST5EX202
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
Rectangular - 0.236" x 0.169" Face x 0.266" H (6.00mm x 4.30mm x 6.75mm)
Termination Style
Gull Wing
Resistive Material
Cermet
Series
ST5
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Resistance
2 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Power (Watts)
0.25W, 1/4W