ST5ER503
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
ST5ER503
Datasheet:
ST5ER503
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW SIDE
Tolerance
±10%
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
14
Size / Dimension
Square - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Temperature Coefficient
±100ppm/°C