ST5ER200
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
ST5ER200
Manufacture:
Nidec Copal Electronics
Datasheet:
ST5ER200
Description:
TRIMMER 20 OHM 0.25W GW SIDE ADJ
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Number of Turns
14
Size / Dimension
Square - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Termination Style
Gull Wing
Resistive Material
Cermet
Series
ST5
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Resistance
20 Ohms
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Power (Watts)
0.25W, 1/4W