ST5EP503
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
ST5EP503
Manufacture:
Nidec Copal Electronics
Datasheet:
ST5EP503
Description:
TRIMMER 50K OHM 0.25W GW SIDE
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
14
Size / Dimension
Square - 0.236" x 0.266" Face x 0.169" H (6.00mm x 6.75mm x 4.30mm)
Termination Style
Gull Wing
Resistive Material
Cermet
Series
ST5
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Resistance
50 kOhms