SM31W105
Trimmer Potentiometers
Manufacturer No:
SM31W105
Manufacture:
Nidec Copal Electronics
Datasheet:
SM31W105
Description:
TRIMMER 1M OHM 0.125W J LEAD TOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Tolerance
±20%
Resistance
1 MOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Adjustment Type
Top Adjustment
Number of Turns
5
Size / Dimension
Square - 0.154" L x 0.126" W x 0.154" H (3.90mm x 3.20mm x 3.90mm)
Termination Style
J Lead
Resistive Material
Cermet
Series
SM31
Temperature Coefficient
±100ppm/°C