UPM0J471MPD1TD
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
UPM0J471MPD1TD
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
UPM0J471MPD1TD
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock
2653 pcs On sales
Product Parameter
Capacitance
470µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
440mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Series
UPM
Voltage - Rated
6.3V
Ratings
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Impedance
140 mOhms
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Cut Tape (CT)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C