QYX2A272KTP
Film Capacitors
Manufacturer No:
QYX2A272KTP
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial
Datasheet:
QYX2A272KTP
Description:
CAP FILM 2700PF 10% 100VDC RAD
In Stock
34 pcs On sales
Product Parameter
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Series
QYX
Size / Dimension
0.217" L x 0.110" W (5.50mm x 2.80mm)
Ratings
Dielectric Material
Polyester
Features
Voltage Rating - AC
Packaging
Bulk
Voltage Rating - DC
100V
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.472" (12.00mm)
Capacitance
2700pF
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C