QYS1H473KTP
Film Capacitors
Manufacturer No:
QYS1H473KTP
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial
Datasheet:
QYS1H473KTP
Description:
CAP FILM 0.047UF 10% 50VDC RAD
Packaging
Bulk
Voltage Rating - DC
50V
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Capacitance
0.047µF
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Series
YS
Size / Dimension
0.335" L x 0.217" W (8.50mm x 5.50mm)