QXK2G153KTP
Film Capacitors
Manufacturer No:
QXK2G153KTP
Manufacture:
Nichicon
Package:
Radial
Datasheet:
QXK2G153KTP
Description:
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD
In Stock
499 pcs On sales
Product Parameter
Packaging
Bulk
Voltage Rating - DC
400V
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.382" (9.70mm)
Capacitance
0.015µF
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Termination
PC Pins
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial
Series
QXK
Size / Dimension
0.433" L x 0.197" W (11.00mm x 5.00mm)
Ratings
Dielectric Material
Polyester, Metallized
Features
Voltage Rating - AC
200V