EEC2G805HQA415
Film Capacitors
Manufacturer No:
EEC2G805HQA415
Manufacture:
Nichicon
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
EEC2G805HQA415
Description:
CAP FILM 8UF 400VAC QC TERM
In Stock
11 pcs On sales
Product Parameter
Features
Voltage Rating - AC
400V
Packaging
Bulk
Voltage Rating - DC
Tolerance
-5%, +10%
Height - Seated (Max)
1.614" (41.00mm)
Capacitance
8µF
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Part Status
Active
Termination
Quick Connect, Disconnect
Applications
Motor Run
Lead Spacing
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Rectangular Box
Series
EEC
Size / Dimension
2.283" L x 1.024" W (58.00mm x 26.00mm)