MPQ8636AGLE-10-Z
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Manufacturer No:
MPQ8636AGLE-10-Z
Manufacture:
Monolithic Power Systems Inc.
Package:
14-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
MPQ8636AGLE-10-Z
Description:
IC REG BUCK ADJUSTABLE 10A 16QFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Topology
Buck
Voltage - Input (Max)
18V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Output Type
Adjustable
Voltage - Output (Max)
13V
Part Status
Active
Supplier Device Package
16-QFN (3x3)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.611V
Package / Case
14-VFQFN Exposed Pad
Current - Output
10A
Number of Outputs
1
Output Configuration
Positive
Frequency - Switching
200kHz ~ 1MHz