SMCJ6044AE3/TR13
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCJ6044AE3/TR13
Manufacture:
Microsemi Corporation
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ6044AE3/TR13
Description:
TVS DIODE 13V 22.5V DO214AB
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
67A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Base Part Number
SMCJ6044
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
DO-214AB (SMCJ)
Series
Unidirectional Channels
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V