MIC2287-34BML-TR
PMIC - LED Drivers
Manufacturer No:
MIC2287-34BML-TR
Manufacture:
Microchip Technology
Package:
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Datasheet:
MIC2287-34BML-TR
Description:
IC LED DRVR RGLTR DIM 750MA 8MLF
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Topology
Step-Up (Boost)
Voltage - Supply (Max)
10V
Frequency
1.2MHz
Voltage - Supply (Min)
2.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
8-MLF® (2x2)
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Current - Output / Channel
750mA (Switch)
Applications
Backlight, Camera Flash
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad, 8-MLF®
Base Part Number
MIC2287
Voltage - Output
34V
Type
DC DC Regulator
Number of Outputs
1
Series
Internal Switch(s)
Yes
Dimming
Analog, PWM
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)