SMLJ20A-TP
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMLJ20A-TP
Manufacture:
Micro Commercial Co
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMLJ20A-TP
Description:
TVS DIODE 20V 32.4V DO214AB
Series
Unidirectional Channels
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
92.6A
Package / Case
DO-214AB, SMC
Base Part Number
SMLJ
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)