SMCJ1.5KE550A-TP
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCJ1.5KE550A-TP
Datasheet:
SMCJ1.5KE550A-TP
Description:
TVS DIODE 495V 760V DO214AB
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
495V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Zener
Unidirectional Channels
Voltage - Breakdown (Min)
522.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
760V