SMCJ1.5KE180CA-TP
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCJ1.5KE180CA-TP
Manufacture:
Micro Commercial Co
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SMCJ1.5KE180CA-TP
Description:
TVS DIODE 154V 246V DO214AB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
Supplier Device Package
DO-214AB (SMC)
Series
Voltage - Breakdown (Min)
171V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
246V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
154V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.2A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)