SMCJ1.5KE160A-TP
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMCJ1.5KE160A-TP
Datasheet:
SMCJ1.5KE160A-TP
Description:
TVS DIODE 136V 219V DO214AB
Series
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)