SMA6J18A-TP
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SMA6J18A-TP
Manufacture:
Micro Commercial Co
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
SMA6J18A-TP
Description:
TVS DIODE 18V 29.2V DO214AC
In Stock
87 pcs On sales
Product Parameter
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Supplier Device Package
DO-214AC (SMA)
Series
Unidirectional Channels
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
20.5A