SA33CA-TP
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SA33CA-TP
Manufacture:
Micro Commercial Co
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
SA33CA-TP
Description:
TVS DIODE 33V 53.3V DO15
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Mounting Type
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.6A
Package / Case
DO-204AC, DO-15, Axial
Base Part Number
SA*A
Power - Peak Pulse
500W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TA)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Series
Supplier Device Package
DO-15
Company Profile
SA33CA-TP Relevant information
SA33
SA33
TVS DIODE 33V 55.97V DO204AC
SA33-E3/54
SA33-E3/54
TVS DIODE 33V 59V DO204AC
SA33-E3/73
SA33-E3/73
TVS DIODE 33V 59V DO204AC
SA3319
SA3319
CONN FMALE INSERT 2POS SCREW
CONN MALE INSERT 2POS SCREW