AK10-240C-BP
TVS - Diodes
Manufacturer No:
AK10-240C-BP
Manufacture:
Micro Commercial Co
Package:
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Datasheet:
AK10-240C-BP
Description:
TVS DIODE 240V 340V AK
In Stock
18 pcs On sales
Product Parameter
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
AK
Series
AK
Voltage - Breakdown (Min)
250V
Packaging
Bulk
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
340V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
240V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10000A (10kA) (8/20µs)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Power - Peak Pulse
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)