5KP120CA-TP
TVS - Diodes
Manufacturer No:
5KP120CA-TP
Manufacture:
Micro Commercial Co
Package:
R6, Axial
Datasheet:
5KP120CA-TP
Description:
TVS DIODE 120V 193V R-6
Series
Supplier Device Package
R-6
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakdown (Min)
133V
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
193V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
120V
Mounting Type
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
Package / Case
R6, Axial
Base Part Number
5KP
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Type
Zener
Capacitance @ Frequency
Company Profile
5KP120CA-TP Relevant information
5KP10
5KP10
TVS DIODE 10V 17.85V P600
5KP10-B
5KP10-B
TVS DIODE 10V 17.85V P600