5.0SMLJ12CA-TP
TVS - Diodes
Manufacturer No:
5.0SMLJ12CA-TP
Manufacture:
Micro Commercial Co
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
5.0SMLJ12CA-TP
Description:
TVS DIODE 12V 19.9V DO214AB
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
252A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
Series
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V