SD-350D-12
DC DC Converters
Manufacturer No:
SD-350D-12
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Datasheet:
SD-350D-12
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 350W
In Stock
24 pcs On sales
Product Parameter
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Type
Enclosed
Voltage - Output 3
Series
SD-350 (350W)
Voltage - Output 4
Approvals
CB, CE
Voltage - Isolation
1500V
Efficiency
81%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
144V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
72V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
29.2A
Power (Watts)
350W
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Company Profile
SD-350D-12 Relevant information
SD-30
SD-30
CONN PLUG MALE DIN 3POS SOLDER
SD-30BV
SD-30BV
CONN RCPT FMALE DIN 3POS SOLDER
SD-30J
SD-30J
SD-30LP
SD-30LP
CONN PLUG MALE DIN 3POS SOLDER
SD-30LS
SD-30LS
SD-30SN
SD-30SN