SD-200D-12
DC DC Converters
Manufacturer No:
SD-200D-12
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Datasheet:
SD-200D-12
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 200W
In Stock
10 pcs On sales
Product Parameter
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Type
Enclosed
Voltage - Output 3
Series
SD-200 (200W)
Voltage - Output 4
Approvals
CB, CE
Voltage - Isolation
1500V
Efficiency
84%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
144V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
72V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
16.7A
Power (Watts)
200W