SD-200C-48
DC DC Converters
Manufacturer No:
SD-200C-48
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Datasheet:
SD-200C-48
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 202W
In Stock
43 pcs On sales
Product Parameter
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
36V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
4.2A
Power (Watts)
202W
Size / Dimension
8.46" L x 4.53" W x 1.97" H (215.0mm x 115.0mm x 50.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
48V
Voltage - Output 2
Type
Enclosed
Voltage - Output 3
Series
SD-200 (200W)
Voltage - Output 4
Approvals
CE
Voltage - Isolation
1500V
Efficiency
86%
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
72V