SD-100D-24
DC DC Converters
Manufacturer No:
SD-100D-24
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Datasheet:
SD-100D-24
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 101W
In Stock
17 pcs On sales
Product Parameter
Approvals
CB, CE
Voltage - Isolation
1500V
Efficiency
83%
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
144V
Applications
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Min)
72V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
4.2A
Power (Watts)
101W
Size / Dimension
7.83" L x 3.86" W x 1.50" H (199.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Type
Enclosed
Voltage - Output 3
Series
SD-100 (100W)