RSD-300F-12
DC DC Converters
Manufacturer No:
RSD-300F-12
Datasheet:
RSD-300F-12
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 300W
In Stock
11 pcs On sales
Product Parameter
Power (Watts)
300W
Size / Dimension
8.50" L x 3.80" W x 1.57" H (216.0mm x 96.5mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Voltage - Output 2
Series
RSD-300 (300W)
Voltage - Output 4
Voltage - Isolation
4000V
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Max)
93.6V
Voltage - Input (Min)
50.4V
Current - Output (Max)
25A