RSD-300B-48
DC DC Converters
Manufacturer No:
RSD-300B-48
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Datasheet:
RSD-300B-48
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 274W
In Stock
3 pcs On sales
Product Parameter
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
48V
Voltage - Output 2
Type
Enclosed
Voltage - Output 3
Series
RSD-300 (300W)
Voltage - Output 4
Approvals
CE
Voltage - Isolation
4000V
Efficiency
91.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
31.2V
Applications
ITE (Commercial), Railway
Voltage - Input (Min)
16.8V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
5.7A
Power (Watts)
274W
Size / Dimension
8.50" L x 3.80" W x 1.57" H (216.0mm x 96.5mm x 40.0mm)