RSD-200B-24
DC DC Converters
Manufacturer No:
RSD-200B-24
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Datasheet:
RSD-200B-24
Description:
DC/DC CONVERTER 24V 202W
In Stock
9 pcs On sales
Product Parameter
Efficiency
89%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
31.2V
Applications
ITE (Commercial), Railway
Voltage - Input (Min)
16.8V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
8.4A
Power (Watts)
202W
Size / Dimension
7.52" L x 3.39" W x 1.57" H (191.0mm x 86.0mm x 40.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
24V
Voltage - Output 2
Type
Enclosed
Voltage - Output 3
Series
RSD-200 (200W)
Voltage - Output 4
Approvals
CE
Voltage - Isolation
4000V