RSD-100B-5
DC DC Converters
Manufacturer No:
RSD-100B-5
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Datasheet:
RSD-100B-5
Description:
DC/DC CONVERTER 5V 100W
In Stock
20 pcs On sales
Product Parameter
Type
Enclosed
Voltage - Output 3
Series
RSD-100 (100W)
Voltage - Output 4
Approvals
CE
Voltage - Isolation
4000V
Efficiency
88%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Voltage - Input (Max)
31.2V
Applications
ITE (Commercial), Railway
Voltage - Input (Min)
16.8V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Output (Max)
20A
Power (Watts)
100W
Size / Dimension
6.34" L x 2.68" W x 1.42" H (161.0mm x 68.0mm x 36.0mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
5V