PCD-16-1400A
LED Drivers
Manufacturer No:
PCD-16-1400A
Manufacture:
MEAN WELL USA Inc.
Datasheet:
PCD-16-1400A
Description:
LED DRIVER CC AC/DC 8-12V 1.4A
In Stock
57 pcs On sales
Product Parameter
Power (Watts)
17W
Size / Dimension
3.31" L x 2.24" W x 1.16" H (84.0mm x 57.0mm x 29.5mm)
Type
Constant Current
Voltage - Output
8 ~ 12V
Series
PCD-16 (16W)
Number of Outputs
1
Dimming
Triac
Termination Style
Wire Leads
Ratings
IP42
Voltage - Isolation
3.75kV
Features
OTP, SCP
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C
Topology
AC DC Converter
Voltage - Input (Max)
135VAC
Approvals
cURus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Efficiency
80%
Current - Output (Max)
1.4A