MP-1616-2100-27-80
LED Lighting - White
Manufacturer No:
MP-1616-2100-27-80
Manufacture:
Luminus Devices Inc.
Package:
0606 (1616 Metric)
Datasheet:
MP-1616-2100-27-80
Description:
LED MP16162100 WARM WHITE 2700K
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Color
White, Warm
Supplier Device Package
1616
Series
MP-1616-2100
CRI (Color Rendering Index)
80
CCT (K)
2700K
Flux @ 25°C, Current - Test
115lm (Typ)
Packaging
Digi-Reel®
Flux @ 85°C, Current - Test
Part Status
Discontinued at Digi-Key
Lumens/Watt @ Current - Test
124 lm/W
Current - Max
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
6.2V
Mounting Type
Surface Mount
Thermal Resistance of Package
8°C/W
Viewing Angle
170°
Current - Test
150mA
Package / Case
0606 (1616 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)