V5.5MLA0603NA
TVS - Varistors, MOVs
Manufacturer No:
V5.5MLA0603NA
Manufacture:
Littelfuse Inc.
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
V5.5MLA0603NA
Description:
VARISTOR 8.2V 30A 0603
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max)
9.3V
Energy
0.10J
Varistor Voltage (Min)
7.1V
Series
MLA
Varistor Voltage (Typ)
8.2V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1270pF @ 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Current - Surge
30A
Maximum AC Volts
4V
Maximum DC Volts
5.5V